اتاق خواب نوزاد را در سال اول تولد جدا نکنید

محققان اظهار کردند: بهتر است نوزادان در ماههای اول زندگی در اتاق والدین و در تخت جدا بخوابند، لیکن این امر موجب پیشگیری از فوت ناگهانی در آنها میشود.

اتاق خواب نوزاد را در سال اول تولد جدا نکنید

اتاق خواب نوزاد را در سال اول تولد جدا نکنید

محققان اظهار کردند: بهتر است نوزادان در ماههای اول زندگی در اتاق والدین و در تخت جدا بخوابند، لیکن این امر موجب پیشگیری از فوت ناگهانی در آنها میشود. والدین هرگز نباید نوزاد را روی یک مبل، نیمکت، صندلی پرشده از کوسن و یا در کنار فرد دیگری بخوابانند.

سندرم ناگهانی فوت نوزاد( SIDS )در کودکان با سن کمتر از یک سال به عنوان فوت ناگهانی نوزاد یا فوت گهواره آشنا میشود. شواهد تازه نشان میدهد کودکان از یک تا چهار ماهگی در معرض این سندرم قرار دارند. تماس پوستی مادر و نوزاد و تغذیه با شیر مادر باید در همان یک ساعت اول بعد از تولد نوزاد و به محض هوشیاری و بیداری مادر انجام شود. همچنین طی سال اول تولد کودک باید در اتاق والدین و در یک تخت خواب مجزا خوابانده شود. اگرچه کودکان از سن یک تا چهار ماهگی در معرض خطر سندرم فوت ناگهانی هستند، ولی استفاده از رختخواب نرم جهت نوزادان با سنین چهار ماه و بالاتر نیز این خطر را به دنبال دارد. بنابراین بهتر است بعد از تغذیه نوزاد وی را در یک تخت کوچک کنار تخت خواب خود قرار دهید. تخت کودک باید بدون بالش، ملحفه و پتو و به دور از وسایلی باشد که مانع تنفس کودک میشود. همچنین از گرم شدن بیش از حد محل خواب کودک باید خودداری کرد.

عبارات مهم : راه درمان – اینترنت

نحوه برخورد والدین در استفاده کودکان از فضای مجازی

به گزارش کودک، زهرا سرابی روانشناس گفت: ما نمیتوانیم در این عصر فرزندانمان را از اینترنت دور نگه داریم، کما اینکه کسانی که این کار را انجام داده اند آسیب بیشتری دیده اند، باید به دنبال یک راهکار متعادل و پایدار بود. تسلط کامل والدین بر مهارت های مربوط به استفاده از رایانه ها و اینترنت، هوشیاری آنها در این رابطه میتواند تاثیر بسزایی در فراگیرى مهارت هاى متفاوت زندگى آنها داشته باشد. این روانشناس گفت: با این وجود، استفاده از اینترنت در میان کودکان و نوجوانان در صورتى که نظارت والدین را به دنبال نداشته باشد، میتواند خوابیدن جهت بروز ناهنجاری اخلاقی و رفتاری باشد. عده ای جهت جلوگیری از آسیب هایی که اینترنت بر نوجوانان دارد، منع استفاده از اینترنت را توصیه میکنند؛ ولی این روش اشتباه ترین است چون میتواند به عاملی جنبش کننده در گرایش زیاد فرزندان به استفاده از اینترنت شود.

وی ادامه داد: ایجاد محدودیت باعث حساسیت زیاد جوان و نوجوان میشود. جهت کم کردن آثار مخرب اینترنت باید طریقه استفاده درست از این ابزار را به آنان نشان داد. بنابراین واکنش‌ها صحیح والدین و ارائه راهکارهایی که عالی ترین گزینه جهت تصحیح واکنش‌ها کودکان، نوجوانان و جوانان است و زیاد از آنکه لجبازی فرزند را جنبش کند، موجب راهنمایی و همراهی آگاهانه آنها میشود.

اهمیت نقش والدین در ارتباط گیری کودکان اوتیسمی

نتیجه های یک مطالعه تازه نشان میدهد که والدین میتوانند از سنین پایین به کودکان اوتیسمی خود در کم کردن شدت علائم بیماری و تقویت توانایی آنها در برقراری ارتباط کمک کنند. اوتیسم یک اختلال طیفی هست، به گونه ای که کودکان طیفی از علائم و شدت این بیماری را تجربه می کنند. دلایل مبتلا شدن به اوتیسم کاملا ناشناخته است و در حال حاضر هیچ درمان یا علاج دارویی جهت این بیماری وجود ندارد؛ محققان جهت شدت اوتیسم سه سطح خفیف، میانگین و شدید را تعیین کرده اند .اوتیسم شدید به این معنی است که کودک متوجه حضور افراد در اطراف خود نیست و ممکن است دست خود را با شدت تکان دهد و زمانی که پدر و مادر نام او را صدا میکنند، والدین را نادیده میگیرد. در طول این تحقیقات کودکان مبتلا به اوتیسم شدید به دو گروه تقسیم شدند، در یک گروه کودکان و والدین درمان های استاندارد و متعارف را دریافت کردند و در گروه دیگر والدین جهت درک بهتر چگونگی برقراری ارتباط موثر با کودکان ارزش به همراه درمانگرها فعالیت کردند. براساس این مطالعه، در گروه کودکانی که والدینشان آموزش های مورد نیاز را دریافت کرده بودند، والدین جهت تعامل با فرزندان تواناتر شدند، ارتباط والدین و کودکان اوتیسمی اصلاح یافت و از شدت علائم اوتیسم در کودکان کاسته شد.


منبع : ماهنامه کودک

واژه های کلیدی: راه درمان | اینترنت | استفاده | نوجوانان | کودکان | والدین | مطالعه | بیماری | اوتیسم | ارتباط | نوزادان

دانلود

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا