معنی اسم مِهراد

مِهراد : (مِه = مِهتر، بزرگتر + راد = جوانمرد)، ۱- جوانمرد مِهتر و بزرگتر؛ ۲- (اَعلام) از نويسندگان دوره‌ي ساساني كه كتابي به نام بزرگمهر ابن بختگان نوشته است.

اسامی مشابه

بعدی
قبلی

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا

 • تحقیق ، تهیه ، جمع آوری و نوشته ای از: Mr.MaHrAD
  مهراد یک نام فارسی است که برای جنس مذکر کاربرد دارد(اسمی پسرانه یا مردانه است) که البته به عنوان نام خانوادگی (نام فامیلی) هم به کار می رود (مانند:جعفر مهراد ، فرهاد مهراد) و نوع آن از نظر دستور زبان فارسی : ساده و دارای صفت و غیر مرکب شناخته می شود و معادل آن در سیستم شماره ای ابجد عدد ۲۵۰ است.
  مَهراد (mahrad) :
  اگر حرف اول آن با فتحه خوانده شود (مَهراد) (Mahrad , mahrād ) به معنی بخشنده خوش رو یا زیبا رو ، جوانمرد خوش رو یا زیبا رو یا کسی که صاحب همت و سخاوت است یا کسی که گشاده دل (سخاوتمند و بزرگ خو) است و در عین زیبا رو و یا خوش روست (مَه= به مانند ماه (زیبا رو ، زیبا ، درخشنده)/راد=بخشنده،جوانمرد،کریم،جواد،سخی ،صاحب همت و سخاوت ، فرد گشاده دل یا سخاوتمند).
  مِهراد (mehrad) :
  اگر حرف اول آن با کسره خوانده شود (مِهراد) (Mehrad, méhrād ) به معنای بخشنده بزرگ ، جوانمرد بزرگ ، یک فرد بزرگ صاحب سخاوت و همت یا یک گشاده دل(سخاوتمند و بزرگ خو)بزرگ ( مِه=بزرگ ، بزرگتر/راد=بخشنده،جوانمرد،کریم،جواد،سخی ،صاحب همت و سخاوت ، فرد گشاده دل یا سخاوتمند).
  استفاده به عنوان لقب :
  این اسم به گفته ای یکی از القاب امام زمان(عج) است.
  معانی غیر رایج :
  این اسم به اینگونه هم معنی می شود ( مهر=خورشید ، آد=ای ، که البته (آد) برای نامیدن و ندا دادن به انسان بیشتر استفاده می شود نه اشیاء ) که البته این معنی اصلا رایج نیست و به معنی ندا دادن به خورشید است (ای انسانی که شبیه به خورشیدی ).
  این اسم با فتحه ی ابتدایی (مَهراد) به معنی بخشنده نور همچون ماه هم معنی شده است که رایج و دارای اعتبار چندانی نیست .
  حواشی معنی (راد) :
  البته راد معانی بیشتری هم دارد که مورد بحث نیست . متضاد کلمه (راد) ، (سِفله) است و مترادف آن به نوعی (سَخی) به حساب می آید .
  اشتباهی رایج :
  اسم مَهراد و مِهراد در جامعه به دلیل نبود اعراب ( حرکت گذاری بالای حروف )در نوشتار معمول جامعه و مخصوصا به دلیل کم بودن این اسم در جامعه بسیار زیاد به ترتیب با یکدیگر ، با اسم مِهرداد و گاهی با اسم مِهران اشتباه گرفته میشود .
  اشتباهی غیر رایج :
  این اسم با فتحه(مَهراد) ، در اندکی از مراجع به عنوان اسمی برای جنس مونث (اسم دختر) یاد شده است که اشتباه است و ”’هر دو نوع این اسم برای جنس مذکر کاربرد دارند(اسم مهراد به هر دو شکل اسمی پسرانه یا مردانه است).
  افراد مشهور با نام مهراد :
  یکی از مؤلفان دوره ساسانی است. کتابی به نام بزرگمهربن بختگان نوشته است و آغاز آن بدین مضمون بوده است : لم یتنازع الرأی متنازعان احدهما مخطی و الاَّخر مصیب. (الفهرست ابن الندیم).

  مهراد آتشی (فارسی: مهراد آتشی؛ زادهٔ ۲۵ فوریهٔ ۱۹۸۶(۱۹۸۶-۰۲-۲۵)) یک بازیکن بسکتبال اهل ایران است.

  مهراد اسدی عیدیوند قهرمان مسابقات موی تای جهان در سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ در کشور تایلند و برزیل و دارنده سه مدال طلا.نقره و برنز المپیک که اموال خود را صرف کودکان بی سرپرست کرد.

  مِهراد مستوفی راد (مِهراد هیدن)، خواننده رپ گروه زدبازی.
  افراد مشهور با نام خانوادگی (نام فامیلی) مهراد :
  فرهاد مِهراد ، خواننده، آهنگ‌ساز و نوازنده پاپ راک اهل ایران

  جعفر مهراد (متولد ۱۳۲۵ در تبریز)، عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز، رئیس کتابخانه منطقه ای علوم و تکنولوژی شیراز، رئیس سابق مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست سابق پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) می باشد.
  شرکت های معروف با نام مهراد :
  بیمارستان خصوصی مِهراد(Mehrad)(شرکت بهداشتی درمانی مهراد).

  شرکت تولید زیتون ، زیتون پرورده و کنسروی ، ترشی و روغن زیتون مَهراد (Mahrad)(شرکت مَهراد چاشنی)(شرکت صنایع غذایی مهراد چاشنی طوس).

  شرکت مهراد تجارت نوین کالا بین الملل (مهراد کو) که اقدام به واردات، صادرات، تامین و بازرگانی مواد شیمیایی و غذایی و تولید، بسته بندی، فروش و صادرات خشکبار که دفاتری در خارج از کشور همچون کشور استرالیا دارد.

  شرکت تجهیزات پیشرفته مهراد.

  شرکت مهراد پویش طب که اقدام به خرید و فروش ، تهیه و توزیع کلیه لوازمات پزشکی و آزمایشگاهی می کند.

  شرکت توسعه صنایع و بازرگانی مهراد (سهامی خاص)(چاپ مهراد) که اقدام به خدمات چاپ می کند.

  پروژه مجتمع اداری و رفاهی مهراد در شهر کرج.

  شرکت مهراد لاستیک صنعت آریا که اقدام به تولید انواع قطعات پلیمری می کند.
  آمار موجودی اسم مهراد :
  تقریباً ۲۷۷۵ نفر با اسم مهراد در قید حیات می باشند (این آمار تا سال ۹۴ می باشد).
  تحقیق ، تهیه ، جمع آوری و نوشته ای از: Mr.MaHrAD