معنی اسم میترا

برای مشاهده با کیفیت بیشتر، روی تصویر کلیک کنید

 تصویر و معنی اسم میترا

ميترا :    (اوستايي) ۱- مهر، خورشيد؛ ۲- پيمان؛ ۳- (= مهر)،   مهر.

 

 

اسم میترا در لغت نامه دهخدا

میترا. (اِخ ) مهر. رجوع به مهر شود.

اسم میترا در فرهنگ فارسی

میترا
میترا میثر در اوستا و پارسی باستان میترا در سانسکریت میتره در پهلوی میتر [ دار مستتر ] معنی اصلی مهر را دوستی و محبت دانسته است .[ یوستی ] گوید مهر واسطه و رابطه فروغ محدث و فروغ ازلی بعبارت دیگر واسطه بین آفریدگار و آفریدگان است . در گاتها کلمه میتره بمعنی عهد و پیمان آمده است . مهر در اوستا از آفریدگان اهورا محسوب شده است و ایزد محافظ عهد و پیمان است و از این رو فرشته فروغ و روشنائی است تا هیچ چیز بر او پوشیده نماند . ماه هفتم سال و روز شانزدهم هر ماه ویشت دهم اوستا و جشن مهرگان خاص اوست . آئین ستایش مهر از ایران به بابل و آسیاس صغیر رفت و سپس با سربازان رومی به اروپا راه یافت و در آنجا مهر به صورت خدایی بزرگ پرستیده شد و بدین گونه آئین مهر پرستی پدید آمد .
مهر، نام فرشتهای موکل برمهرومحبت، فرشته نگهبان راستی وعهدوپیمان، مظهرروشنایی وفروغ، خورشید
مهر

اسم میترا در فرهنگ معین

میترا
(اِ.) ۱ – فرشتة موکل بر مهر و محبت . ۲ – فرشتة نگهبان راستی و عهد و پیمان . ۳ – مظهر روشنایی و فروغ .

اسم میترا در اسامی پسرانه و دخترانه

میترا
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: mitrā) (اوستایی) مهر، خورشید، پیمان، به علاوه (= مهر )، مهر – صورتی از واژه
میترایار
نوع: دخترانه و پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: مهریار، نام شخصی در کتیبه پهلوی

اسم های پسرانه بر اساس حروف الفبا

اسم های دخترانه بر اساس حروف الفبا

  • معنی اسم میترا:درخشنده . خورشید

  • فرشته مرکب بر اسمانها و مردابها و ابگیرها

  • معنيش مهر و محبته

  • من که تو این ۱۳ سال معنی اسمم را خورشید میدونستم

  • میترا اسم مامانمه یعنی الهه و فرشته وحی.

  • فرشته نگهبان راستی و حقیقت
    با سلام به همه ی دوستان گلم…مخصوصا دخترای گلی که هم اسم هم هستیم….باید بگم اسم میترا تاریخچه و ریشه ی اون بر میگرده به ایران باستان…میترا الهه یی بوده که در زمان حضرت زرتشت…از کوه ظهور میکنه یعنی پس از رسیدن به درجه خلوصی از عشق واقعی….و باید بگم این الله ایرانی اولین قربانی رو که یه گاو بوده برای بارور کردن زمینهای کشاورزی انجام داده بنا به این صورت که بعد از کشتن گاو خون اون رو بر روی زمین ها پاشید که باعث شد زمینها باورشن…و شب یلدا شب تولد میتراست…به طوری که این الهه در این شب که برای ایرانیان باستان شب مقدسی بوده برای کودکان هدیه ای در کنار خونه هاشون قرار میداده….و باید بگم بابانویل کریسمس تلفیقی از این الهه ی ایرانیست….این تنها گوشه ای از ریشه ی این اسم قشنگ….ایین مییترایی و مهر پرستی هم بر همین اساس….

  • نام میترا تقریبا قدیمی ترین نام آریایی (همان ایرانی) است. و در ایران ما قبل تاریخ نام خدای دین میترایی بوده. به خاطر همین هنوز معنای اصلی آن کشف نشده.

  • یووووووووووووووووهوووووووووووو اخ جووووون ممممممممممممنوووووونم که اسمه منو گذاشتین اسمه میترا یعنی: الهه ی نور . فرشته ی زیبایی . خورشید